Kilo vermeye yardımcı 14 meyve!

Kilo vermeye yardımcı 14 meyve!

Yazar: Okunma Sayısı: 467 Yayınlanma Tarihi 24 Oct 2019 Yorum: 0

Kilo vermeye yardımcı 14 meyve!


Yaz aylarına yaklaştıkça pek çok kişi formunu korumak için çeşitli zayıflama yöntemlerine başvuruyor. Kalori yakan besinler tercih edilerek zayıflamaya çalışılıyor. Ancak içeriğinde şeker olması sebebiyle diyet listelerinin kötü temsilcisi meyveler bir yandan da yağ yakımını kolaylaştırıyor. Vitamin alırken kilo vermenize yardımcı bu meyveleri tüketirken dikkat edin. Acıbadem Bodrum Hastanesi’nden Diyetisyen Ebru Piroğlu Durgut, kilo vermeye yarayan 14 meyveyi açıklayarak, bu meyvelerin günde ortalama 4-6 porsiyon tüketilmesini öneriyor.


Diyet listenize bu meyveleri ekleyin!

 

Avokado: Metabolizmayı hızlandıran avokado; aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda kilo kaybından sorumlu testosteron hormonunu artırıyor.


 1 porsiyon avokado: Yarım 150 gram


Armut: Armut, yüksek lif oranı ile kan şekerini düzenliyor, tokluk hissini artırıyor. Ara öğünlerde tüketilmesi öneriliyor.


 1 porsiyon armut: Orta boyu 100 gram


Yaban mersini: Yaban mersininin içinde yüksek miktarda antioksidan bulunuyor. Kilo artışına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.


1 porsiyon yaban mersini: Yarım su bardağı 90 gram


Elma: İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayan elma, metabolizmayı da hızlandırıyor.


1 porsiyon elma: Küçük boyu 100 gram


Hindistan cevizi: Açlık hissinin kaybolmasına yardım eden hindistan cevizi, midede uzun süre kalarak tokluğun daha uzun sürmesini sağlıyor. Karaciğer metabolizma hızını ise yüzde 30 artırıyor.


1 porsiyon hindistan cevizi: Küçük boyu 100 gram


Nar: Tam bir antioksidan hazinesi olan nar, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak iştahı azaltıyor.


1 porsiyon nar: Küçük boyu 80 gram


Greyfurt: Oldukça az kaloriye sahip olan greyfurt, yüksek oranda su içerdiğinden dolayı doygunluk hissi veriyor.


1 porsiyon greyfurt: Küçük boyu 125 gram


Portakal: İçerdiği posa miktarı sayesinde uzun süre tok tutan portakal, acıkmaya engel olmasının yanı sıra vücudun sıvı dengesini de koruyor. Ancak portakaldaki şekere dikkat!


1 porsiyon portakal: Orta boyu 100 gram


Domates: Yüksek oranda C vitamini ve likopen (anti-kanser) içeren domates, vücudun yağ yakma işlemini hızlandıran karnitin isimli amino asit üretimini uyararak kilo vermeye yardımcı oluyor.


1 porsiyon domates: Küçük boyu 100 gram


Kavun: Kilo kaybında oldukça önemli bir meyve olan kavunun 200 gramında 60 kalori bulunuyor. Yüksek posa içeriği ile kan şekerinin düşmesini önleyen kavun, uzun süre tok kalmayı sağlıyor.


1 porsiyon kavun: Orta boy bir kavunun 1/8’i 200 gram


Muz: İçerdiği çözünür posadan dolayı yeme isteğini ciddi düzeyde azaltan muz, bağışıklık sisteminin güçlendiriyor ve tokluğu artırıyor. Kilo vermeye yardımcı olması için özellikle kahvaltıda tüketilmesi öneriliyor.


1 porsiyon muz: Küçük boyu 50 gram


Limon: Yağ birikimini önlemeye ve yağların atımını hızlandırmaya yarayan limonun her sabah 1 bardak su ile tüketilmesi kilo vermeye yardımcı oluyor.


1 porsiyon limon: Orta boyu 100 gram


Şeftali: Antioksidan açısından iyi bir kaynak olan şeftali, bağırsakların çalışmasını hızlandırarak kilo vermeye destek oluyor.


1 porsiyon şeftali: Orta boyu 100 gram


Kuru meyve: Diyette yaş meyvelerle birlikte kuru meyvelerin de tüketilmesi yağ yakımını artırmada daha etkili olarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kolesterolü düşüren kuru meyveler, sindirim sisteminin düzenlenmesine de katkı sağlıyor.


1 porsiyon kuru meyve: 4 adet kuyu kayısı veya 1 adet kuru incir veya 1 yemek kaşığı kuru üzüm.


Yorumlar
Yorum Yap